PIT kasowy
Rozliczanie PIT kasowego w TaxMachine należy rozpocząć od zaznaczenia odpowiednich pól w oknie edycji roku podatkowego, należy zaznaczyć pole "PIT kasowy" aby przychody mogły być rozliczane w ten sposób. Dla kosztów także jest dostępna taka opcja, można z niej nie korzystać jeżeli koszty będą księgowane tylko w dacie uregulowania zobowiązania.
Księgowanie faktur i płatności sprzedażowych
Następnie pokazano księgowanie przychodu w PIT kasowym, zwróćmy uwagę że taki przychód nie trafia do księgi, kwota księgowania do kolumny "Przychody ze sprzedaży" w KPiR wynosi 0. Kolumna musi zostać bowiem po zaksięgowaniu płatności trafi do niej kwota płatności. Dla ryczałtu należy podać stawkę ryczałtu także bez kwoty, automatyczne księgowanie płatności wpisze potem płatność w tą stawkę.
Kolejnym elementem jest księgowanie płatności, węzeł "Płatności" pod "Ewidencje księgowe". Należy podać datę płatności, typ dokumentu, wskazać kontrahenta, podać kwotę płatności, następnie wyszukać faktury których dotyczy płatności i przypisać je do płatności.
Po zaksięgowaniu wszystkich płatności należy skorzystać z opcji księgowania płatności związanych z PIT kasowym w miesiącu otrzymania płatności, opcja ta jest dostępna w menu "Narzędzia" na wstążce kontekstowej "Dokumenty księgowe".
Tak zaksięgowany dokument wykazywany jest w kwocie netto od kwoty płatności z datą płatności. Kwota przychodu wynikająca z płatności wpisana została do kolumny określonej w pierwotnym dokumencie. Dla ryczałtu zastosowana zostanie stawka jak w pierwotnym dokumencie. Jeżeli na pierwotnej fakturze jest więcej niż jedna stawka ryczałtu to automatyczne księgowanie płatności trzeba będzie skorygować. Inną opcją dla ryczałtu w takim przypadku jest księgowanie pierwotnej faktury w osobnych pozycjach według stawek ryczałtu.
Dodatkowym elementem jest raport "PIT kasowy" który obejmuje tylko faktury sprzedaży:
Raport obejmuje wymagany ustawą zakres danych:
PIT kasowy dla faktur kosztowych
Co do kosztów to można je księgować od razu tylko w dacie zapłaty lub księgować do księgi z płatności tak jak sprzedaż, księgowania są analogiczne jak dla faktur sprzedaży i płatności dla nich. Jedyną różnicą jest to, że księgowanie w KPiR może odbywać się do różnych kolumn, księgując faktury kosztowe należy wskazać kolumnę, trafią do niej kwoty księgowanych później płatności. W przypadku gdy jedna faktura zakupowa księgowana jest do więcej niż jednej kolumny najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie księgowania na osobne pozycje i przypisanie płatności do tych pozycji. Inną opcją jest skorygowanie automatycznego księgowania płatności, rozpisanie jej na więcej niż jedną kolumnę KPIR.
Zamów nowe licencje, dodatkowe stanowiska, ulepszenia lub aktualizacje na stronie: https://sklep.taxmachine.pl
Aktualne wersje programów: TaxMachine 3.46.2.5207, TaxMachine PITy 25.2.1.5156.